Matrix Dental fogorvosi centrum
Jelentkezzen be még ma!
Abban az esetben, ha egy szuvas fog hosszú időn keresztül ellátatlan marad, a baktériumok elérik a fog mélyebb rétegeit, a fogbél területét, ahol gyulladás (illetve a fogbél következményes elhalása) jöhet létre.
Ebben az esetben gyökérkezelés válik szükségessé. Az elhanyagolt szuvas fogakon kívül fogbélgyulladást illetve elhalást okozhat rosszul záródó tömés vagy korona alatti, a páciens számára észrevehetetlen szuvasodás, továbbá traumás sérülés (pl. baleset miatt eltört fog) szintén szükségessé teheti a gyökérkezelést. Előbbi okok rendszeres fogorvosi kontrollvizsgálatok során kiszűrhetők, így a gyökérkezelés elkerülhető.
Gyökérkezelés során a fogbélben található ereket, idegeket, illetve a fertőzött foganyagot különböző eszközök segítségével eltávolítjuk, ezt egészíti ki egy gyógyszeres kezelés, amelynek célja a fogbélbe jutott baktériumok elpusztítása.
Ezt követően a gyökércsatornákat egy speciális tömőanyaggal lezárjuk. Kezeletlen esetben a baktériumok és velük együtt a gyulladás a fog gyökerén keresztül kijut a gyökércsúcs körüli térbe, ott további gyulladást, fogászati gócot, komolyabb panaszokat okozhat. Szerencsére a szakszerűen elvégzett gyökérkezelés hatására ezek a problémák és a velük járó fájdalom megelőzhető, megszüntethető. Rendelőnkben fogorvosaink minden esetben arra törekednek, hogy foghúzás helyett a még menthető fogakat gyökérkezeléssel lássák el, melynek eredményeként az adott fogak még hosszú ideig megfelelően funkcionálhatnak.
A gyökértömés elvégzését követően a fog teljes helyreállítása következik. A keletkezett hiány pótlására a hagyományos tömőanyagok már nem minden esetben alkalmazhatóak. Kevés ép foganyag esetén a gyökértömött fogba üvegszálas csapot ragaszthatunk, a fogcsonk felépítését követően koronát készítünk a végső helyreállításhoz. Abban az esetben pedig, ha a fog nagy része még felhasználható, a fogtechnikus által készített esztétikus betéttel (inlay/onlay) restaurálhatjuk a fogat.